Our leadership

Find out more about our elected members and lead representatives.


Independent Group appointments 2020/2021

Independent Group Leadership

Elected Leader: Cllr Marianne Overton MBE, Lincolnshire CC & North Kesteven DC
Elected Deputy Leader: Cllr Clive Woodbridge, Epsom and Ewell
Elected Treasurer: Cllr Paul Woodhead, Cannock Chase

LGA Leadership Board

Vice-Chairman of LGA: Cllr Marianne Overton, Lincolnshire CC & North Kesteven DC
Deputy-Chairman of LGA: Cllr Clive Woodbridge

LGA Executive Advisory Board

Vice-Chairman of LGA: Cllr Marianne Overton, Lincolnshire CC & North Kesteven DC
Deputy-Chairman of LGA: Cllr Clive Woodbridge, Epsom and Ewell
Cllr Paul Woodhead, Cannock Chase
Cllr Rosemarie Harris, Powys

Independent Group Executive Committee and representatives on LGA Councillor's Forum

Cllr Marianne Overton MBE, Lincolnshire CC & North Kesteven DC
Cllr Clive Woodbridge, Epsom and Ewell Borough Council
Cllr Colin Mann, Caerphilly CBC
Cllr Phelim MacCafferty, Brighton & Hove City Council
Cllr Carolyn Rule, Cornwall Council
Cllr Wayne Davies, Redcar and Cleveland
Cllr Helen-Ann Smith, Ashfield District Council
Cllr Sue Baxter, Bromsgrove
Cllr Rosemarie Harris, Powys
Cllr Sarah Rouse, Malvern Hills

Independent Group representatives on LGA Boards

Culture, Tourism and Sport

Vice Chair: Cllr Julian German, Cornwall CC
Member: Cllr Tom Hollis, Ashfield DC and Nottinghamshire CC
Substitute: Cllr Natalie McVey, Malvern Hills
Substitute: Cllr Geoff Knight, Lancaster

Children and Young People

Deputy Chair: Cllr Julie Fallon, Conwy
Member: Cllr Judy Jennings, Epping Forest
Substitute: Cllr Charlie Hull, South Somerset
Substitute: Cllr Julian Dean, Shropshire
Substitute: Cllr Kevin Etheridge, Caerphilly

Safer and Stronger Communities

Deputy Chair: Cllr Hannah Dalton, Epsom and Ewell BC
Member: Cllr Philip Evans, Conwy
Substitute: Cllr Jo Beavis, Essex CC
Substitute: Cllr Helen-Ann Smith, Ashfield DC and Nottinghamshire CC
Substitute: Cllr Nikki Dillon, North Kesteven

Community Wellbeing

Deputy Chair: Claire Wright, Devon County Council
Member: Cllr Neil Burden, Cornwall Council
Substitute: Cllr David Beaman, Waverley
Substitute: Tim Hodgson, Solihull
Substitute: Cllr Rosemary Sexton, Solihull

Environment, Economy, Housing and Transport

Deputy Chair: Cllr Linda Gillham, Runnymede DC
Member: Cllr David Beaman, Waverley
Substitute: Cllr Loic Rich, Cornwall
Substitute: Cllr Diana Moore, Exeter
Substitute: Cllr Jamie Osborn, Norwich
Substitute: Cllr Tim Hodgson, Solihull

Resources

Deputy Chair: Cllr Jason Zadrozny, Ashfield DC and Nottinghamshire CC
Member: Cllr Phelim Mac Cafferty, Brighton and Hove
Substitute: Cllr Loic Rich, Cornwall
Substitute: Cllr Jim Hakewill, Northamptonshire 

Improvement and Innovation

Deputy-Chair: Cllr Neil Prior, Pembrokeshire
Member: Cllr Wayne Davies, Redcar and Cleveland
Member: Cllr Mike Haines, Teinbridge Council and National Lead Peer
Substitute Member: Jo Beavis, Essex
Substitute Member: Cllr Alex Coley, Epsom and Ewell

Fire Services Management Committee

Chair: Cllr Ian Stephens, Isle of Wight
Member: Cllr Cleo Lake, Bristol
Substitute: Cllr Frank Biederman, Devon

People and places

Deputy Chair: Cllr Robert Jennings, Epping Forest DC
Member: Cllr Helen Grant, North Yorkshire CC and Richmondshire DC
Substitute: Cllr Kevin Etheridge
Substitute: Cllr Emily O'Brien

City Regions

Deputy-Chair: Cllr Gillian Ford, LB Havering
Substitute: Cllr Phelim MacCafferty, Brighton and Hove

We also appoint representatives to other LGA structures, special interest groups and other national and European structures:

Audit Committee

Cllr Geoff Knight, Lancaster
Substitute: Cllr Jim Hakewill, Northamtonshire

Commercial Advisory Board

Cllr Nick Darby, Surrey CC

IDeA Board

Cllr Marianne Overton MBE, Lincolnshire CC & North Kesteven DC

Local Government Association (Properties) Ltd

Cllr Nick Darby, Surrey CC

Fire Commission

Cllr Ian Stephens (Chair), IoW
Cllr Cleo Lake, Bristol
Cllr Frank Biederman, Devon
Cllr Jason Zadrozny, Nottinghamshire
Cllr Adam Brook, Cleveland
Cllr Philip Barrett, North Yorkshire

Reuse Commission

Cllr Jonathan Essex, Surrey CC

County Councils Network

Cllr John Shuttleworth, Durham
Cllr Chris Townsend, Surrey
Cllr Frank Biederman, Devon

District Councils Network

Vice Chair: Cllr Jason Zadrozny, Ashfield DC
Member: Cllr Sarah Rouse, Malvern Hills

Local Partnerships Board

Cllr Tony Saffell, North West Leicestershire District Council

Centre for Public Scrutiny

Cllr Peter Southgate, Merton

Sustainable Communities Selector Panel

Cllr Sebastian Bowen, Herefordshire Council

Council of European Municipalities and Regions (CEMR)

Cllr Marianne Overton MBE, North Kesteven and Lincolnshire
Cllr Johnny Denis, Lewes

National Employers Organisation for School Teachers (NEOST)

Cllr Julian Dean, Shropshire
Cllr Colin Mann, Caerphilly CBC

NJC for Local Authority Fire & Rescue Services; NJC for Brigade Managers of Local Authorities' Fire & Rescue Services; Middle Managers Negotiating Body

Cllr Ian Stephens, Isle of Wight
Cllr Donald Davies, North Somerset CC and Avon Fire Authority  

Local Government Services Employers NJC incl. Chief Executives, NJC Chief Officers, Workshop's for the Blind

Cllr Goronwy Edwards, Conwy CBC
Cllr Doug McMurdo, Bedford

Local Government Pensions Committee

Cllr Goronwy Edwards, Conwy CBC
Cllr Doug McMurdo, Bedford

CEEP UK Executive

Cllr Goronwy Edwards, Conwy CBC
Cllr Doug McMurdo, Bedford