Appointments to LGA governance structures

Each year the LGA Independent Group Executive Committee considers applications from its members for appointments to the LGA governance structures, as well as, outside bodies. All Independent Group members are able to apply to be considered for appointments.


Applications for appointments to LGA governance structures closed on 9 June 2017.

Independent Group appointments 2017/18

Independent Group Leadership

Leader: Cllr Marianne Overton MBE, Lincolnshire CC & North Kesteven DC
Deputy Leader: Cllr Clive Woodbridge, Epsom and Ewell
Treasurer: Cllr Clarence Barrett, Havering London Borough Council

LGA Leadership Board

Vice-Chairman of LGA: Cllr Marianne Overton, Lincolnshire CC & North Kesteven DC
Deputy-Chairman of LGA: Cllr Clive Woodbridge

LGA Executive

Vice-Chairman of LGA: Cllr Marianne Overton, Lincolnshire CC & North Kesteven DC
Deputy-Chairman of LGA: Cllr Clive Woodbridge, Epsom and Ewell Borough Council

Independent Group Executive Committee and representatives on LGA Councillor's Forum

Cllr Marianne Overton MBE, Lincolnshire CC & North Kesteven DC
Cllr Clive Woodbridge, Epsom and Ewell Borough Council
Cllr Clarence Barrett, Havering London Borough Council
Cllr Chris Townsend, Surrey CC
Cllr Robert Bucke, Tendring DC
Cllr Alan Seldon, Herefordshire CC
Cllr Colin Mann, Caerphilly CBC
Cllr Phelim MacCafferty, Brighton & Hove City Council
Cllr Geoff Knight, Lancaster City Council
Cllr Carolyn Rule, Cornwall Council
Cllr Wayne Davies, Redcar and Cleveland

Independent Group representatives on LGA Boards

Culture, Tourism and Sport
Vice Chair: Cllr Geoff Knight, Lancaster City Council
Substitute: Cllr Tom Hollis, Ashfield DC and Nottinghamshire CC

Children and Young People
Deputy Chair: Cllr Gillian Ford, Havering LBC
Substitute: Cllr Julian Fallon, Conwy
Substitute: Cllr Ruth O’Keeffe, East Sussex CC and Lewes DC

Safer and Stronger Communities
Deputy Chair: Cllr Clive Woodbridge, Epsom & Ewell BC
Substitute: Cllr Helen Carr, LB Brent

Community Wellbeing
Deputy Chair: Mayor Kate Allsop, Mansfield DC
Member: Cllr Claire Wright, Devon County Council
Substitute: Cllr Neil Burden, Cornwall Council
Substitute: Cllr Ian Cruise, Birmingham City Council 

Environment, Economy, Housing and Transport
Deputy Chair: Cllr Rachel Eburne, Mid Suffolk DC
Member: Cllr Linda Gillham, Runnymede DC
Substitute: Cllr Philip Evans, Conwy
Substitute: Cllr Andrew Cooper, Kirklees Council

Resources
Deputy Chair: Cllr Graham Whitham, Sutton LBC
Substitute: Cllr Gillian Corr, Stockton

Improvement and Innovation
Deputy-Chair: Cllr Ron Woodley, Southend-on-Sea BC
Substitute: TBC

People and places
Deputy Chair: Cllr Robert Jennings, Epping Forest DC
Member: Cllr Helen Grant, North Yorkshire CC and Richmondshire DC
Substitute: Cllr Robin Julian, Torridge DC

City regions
Deputy-Chair: Cllr Liz Hazell, Walsall MBC
Substitute: Cllr Clarence Barrett, LB Havering

We also appoint representatives to other LGA structures, special interest groups and other national and European structures:

Audit Committee
Cllr Philip Evans, Conwy CBC

Commercial Advisory Board
Cllr Clarence Barrett, LB Havering

IDeA Board
Cllr Marianne Overton MBE, Lincolnshire CC & North Kesteven DC

Local Government Association (Properties) Ltd
Cllr Clarence Barrett, LB Havering

Local Government Management Board (LGMB)
Cllr Clarence Barrett, LB Havering

Fire Services Management Committee
Chair: Cllr Ian Stephens, Isle of Wight  

Fire Commission
To be advised

Reuse Commission
Cllr Jonathan Essex, Surrey CC

County Councils Network
Cllr Carolyn Rule, Cornwall Council
TBC

District Councils Network
Vice Chair: Cllr Stuart Sellock, Elmbridge BC
Member: Cllr Chris Wells, Thanet DC

Performance Support Panel
Cllr Ron Woodley, Southend-on-Sea B.C
Cllr Mike Haines, Teignbridge District Council

Local Partnerships Board
Cllr Chris Wells, Thanet DC

Local Authorities Mutual Investment Trust (LAMIT)
Cllr Adrian Naylor, Bradford M D Council

Centre for Public Scrutiny
Cllr Sebastian Bowen, Herefordshire Council

Sustainable Communities Selector Panel
Cllr Ray Morgon, London Borough of Havering

UK Delegation of the Committee of the Regions
Cllr Andrew Cooper, Kirklees M. C.
Cllr Gillian Ford, London Borough of Havering
Cllr Geoff Knight, Lancaster City Council

Congress of the Council of Europe
Cllr Martin Fodor, Bristol City Council
Cllr Linda Gillham, Runnymede BC
Cllr Dr Helen Carr, London Borough of Brent

Council of European Municipalities and Regions (CEMR)
Cllr Marianne Overton MBE

National Employers Organisation for School Teachers (NEOST)
Cllr Helen Carr, LB Brent
Cllr Colin Mann, Caerphilly CBC

NJC for Local Authority Fire & Rescue Services; NJC for Brigade Managers of Local Authorities' Fire & Rescue Services; Middle Managers Negotiating Body
Cllr Ian Stephens, Isle of Wight
Cllr Donald Davies, North Somerset CC and Avon Fire Authority  

Local Government Services Employers NJC incl. Chief Executives, NJC Chief Officers, Workshop's for the Blind
Cllr Goronwy Edwards, Conwy CBC
Cllr Hannah Dalton, Epsom and Ewell BC

Local Government Pensions Committee
Cllr Goronwy Edwards, Conwy CBC
Cllr Hannah Dalton, Epsom and Ewell BC

CEEP UK Executive
Cllr Goronwy Edwards, Conwy CBC
Cllr Hannah Dalton, Epsom and Ewell BC

Constitutional Working Group
Cllr Graham Whitham, Sutton LBC

Structures Working Group
Cllr Robert Jennings, Epping Forest DC