Our leadership

Find out more about our elected members and lead representatives.


Independent Group appointments 2019/2020

Independent Group Leadership

Leader: Cllr Marianne Overton MBE, Lincolnshire CC & North Kesteven DC
Deputy Leader: Cllr Clive Woodbridge, Epsom and Ewell
Treasurer: Cllr Paul Woodhead, Cannock Chase

LGA Leadership Board
Vice-Chairman of LGA: Cllr Marianne Overton, Lincolnshire CC & North Kesteven DC
Deputy-Chairman of LGA: Cllr Clive Woodbridge

LGA Executive
Vice-Chairman of LGA: Cllr Marianne Overton, Lincolnshire CC & North Kesteven DC
Deputy-Chairman of LGA: Cllr Clive Woodbridge, Epsom and Ewell Borough Council

Independent Group Executive Committee and representatives on LGA Councillor's Forum
Cllr Marianne Overton MBE, Lincolnshire CC & North Kesteven DC
Cllr Clive Woodbridge, Epsom and Ewell Borough Council
Cllr Colin Mann, Caerphilly CBC
Cllr Phelim MacCafferty, Brighton & Hove City Council
Cllr Carolyn Rule, Cornwall Council
Cllr Wayne Davies, Redcar and Cleveland
Cllr Helen-Ann Smith, Ashfield District Council
Cllr Sue Baxter, Bromsgrove
Cllr Rosemarie Harris, Powys
Cllr Sarah Rouse, Malvern Hills

Independent Group representatives on LGA Boards

Culture, Tourism and Sport
Vice Chair: Cllr Julian German, Cornwall CC
Member: Cllr Tom Hollis, Ashfield DC and Nottinghamshire CC
Substitute: Cllr Sean Macleod, Lewes

Children and Young People

Deputy Chair: Cllr Julie Fallon, Conwy
Member: Cllr Judy Jennings, Epping Forest
Substitute: Cllr Ruth O’Keeffe, East Sussex CC and Lewes DC
Substitute: Cllr Julian Dean, Shropshire
Substitute: Cllr Kevin Etheridge, Caerphilly

Safer and Stronger Communities
Deputy Chair: Cllr Hannah Dalton, Epsom and Ewell BC
Member: Cllr Philip Evans, Conwy
Substitute: Cllr Jo Beavis, Essex CC
Substitute: Cllr Helen-Ann Smith, Ashfield DC and Nottinghamshire CC

Community Wellbeing
Deputy Chair: Claire Wright, Devon County Council
Member: Cllr Neil Burden, Cornwall Council
Substitute: Cllr David Beaman, Waverley
Substitute: Tim Hodgson, Solihull

Environment, Economy, Housing and Transport
Deputy Chair: Cllr Linda Gillham, Runnymede DC
Member: Cllr David Beaman, Waverley
Substitute: Cllr Loic Rich, Cornwall
Substitute: Cllr Diana Moore, Exeter
Substitute: Cllr Tim Hodgson, Solihull

Resources
Deputy Chair: Cllr Jason Zadrozny, Ashfield DC and Nottinghamshire CC
Member: Cllr Phelim Mac Cafferty, Brighton and Hove
Substitute: Cllr Loic Rich, Cornwall

Improvement and Innovation
Deputy-Chair: Cllr Neil Prior, Pembrokeshire
Member: Cllr Wayne Davies, Redcar and Cleveland
Member: Cllr Mike Haines, Teinbridge Council and National Lead Peer

Substitute Member: Jo Beavis, Essex
Substitute Member: Cllr Alex Coley, Epsom and Ewell

Fire Services Management Committee
Chair: Cllr Ian Stephens, Isle of Wight

Member: Cllr Cleo Lake, Bristol

People and places
Deputy Chair: Cllr Robert Jennings, Epping Forest DC
Member: Cllr Helen Grant, North Yorkshire CC and Richmondshire DC
Substitute: Cllr Kevin Etheridge

City regions
Deputy-Chair: Cllr Gillian Ford, LB Havering
Substitute: Cllr Phelim MacCafferty, Brighton and Hove

We also appoint representatives to other LGA structures, special interest groups and other national and European structures:

Audit Committee
Cllr Geoff Knight, Lancaster

Commercial Advisory Board
Cllr Nick Darby, Surrey CC

IDeA Board
Cllr Marianne Overton MBE, Lincolnshire CC & North Kesteven DC

Local Government Association (Properties) Ltd
Cllr Nick Darby, Surrey CC

Local Government Management Board (LGMB)
Cllr Nick Darby, Surrey CC

Fire Commission
To be advised

Reuse Commission
Cllr Jonathan Essex, Surrey CC

County Councils Network
Cllr Carolyn Rule, Cornwall Council
Cllr John Shuttleworth

District Councils Network
Vice Chair: Cllr Tim Gwilliam, Forest of Dean
Member: Cllr Jason Zadrozny, Ashfield DC and Nottinghamshire CC

Local Partnerships Board
Cllr Tony Saffell, North West Leicestershire District Council

Centre for Public Scrutiny
Cllr Peter Southgate, Merton

Sustainable Communities Selector Panel
Cllr Sebastian Bowen, Herefordshire Council

UK Delegation of the Committee of the Regions
Cllr Andrew Cooper, Kirklees M. C.
Cllr Gillian Ford, London Borough of Havering
Cllr Geoff Knight, Lancaster City Council

Congress of the Council of Europe
Cllr Martin Fodor, Bristol City Council
Cllr Linda Gillham, Runnymede BC

Council of European Municipalities and Regions (CEMR)
Cllr Marianne Overton MBE, North Kesteven and Lincolnshire Cllr Johnny Denis, Lewes

National Employers Organisation for School Teachers (NEOST)
Cllr Julian Dean, Shropshire
Cllr Colin Mann, Caerphilly CBC

NJC for Local Authority Fire & Rescue Services; NJC for Brigade Managers of Local Authorities' Fire & Rescue Services; Middle Managers Negotiating Body
Cllr Ian Stephens, Isle of Wight
Cllr Donald Davies, North Somerset CC and Avon Fire Authority  

Local Government Services Employers NJC incl. Chief Executives, NJC Chief Officers, Workshop's for the Blind
Cllr Goronwy Edwards, Conwy CBC
Cllr Doug McMurdo, Bedford

Local Government Pensions Committee
Cllr Goronwy Edwards, Conwy CBC
Cllr Doug McMurdo, Bedford

CEEP UK Executive
Cllr Goronwy Edwards, Conwy CBC
Cllr Doug McMurdo, Bedford